AKTUALITY - VÝSLEDKY   |   ATLETI   |   REKORDY   |   HISTORIE   |   GALERIE   |   DISKUZE - KONTAKT

H I S T O R I E

rok 1938

Meziklubové utkání v přespolním běhu SK Baťa - SK Baťov 28:27 - Z NOVIN

Včera uspořádal atletický odbor SK Baťov první dorostenecké utkání meziklubové v přespolním běhu se sesterským klubem SK Baťa Zlín. Jde vlastně o první podnik podobného druhu, pořádaný u nás. Tento způsob sportovního měření pochází z Anglie, kde je též velice populární. V Anglii jsou zvláštní kluby, které pěstují jen vytrvalý běh, cross-country, a také utkání družstev těchto klubů, patří ke sportovním svátkům v této sportovně vyspělé zemi. Žurnály věnují celé sloupce těmto bojům. Stává se tak mladý atletický odbor SK Baťov průkopníkem nových způsobů sportovního utkání.

Kluby staví do boje stejně početná družstva a kvalifikace se provádí tak, že vítězí družstvo s menším počtem bodů. Body se získávají umístěním.

Sokol Zlín podlehl SK Baťov 54:61 bodům - Z NOVIN

Střetli se soupeři, kteří spolu se dosud neutkali, takže výsledek nebylo možno předvídat. Byl to pěkný přátelský závod a vítězství si SK Baťov zasloužil. Rozhodla o něm až konečná štafeta 4x100m.

48,7

Úspěšná propagace lehké atletiky | Kempný vítězem lesního běhu v Baťově - Z NOVIN

Včera uspořádal SK Baťov XV. přebor v lesním běhu Přerovské okrsku ČsAAU, na trati dlouhé asi 7 km, se startem a cílem na náměstí před Společenským domem v Baťově. Trať vedla směrem k Tlumačovu po lesních cestách, po rovině na měkkém podkladě, byla dobře označena, což sluší přičíst pořádajícímu klubu k dobru. Je to zejména zásluhou starého atleta a atletického pracovníka Fr. Doležala. Všichni startující si trať i uspořádání chválili.

na fotografii: Start Běhu Baťovem v dubnu 1938 (Společenský dům - starý obchodní dům - školy - cíl, délka trati 1000m)

na fotografii: Za 3. místo v tomto závodě předává Crlíkovi cenu zástupce závodu Baťa

5

Na 100m byl Louda druhý časem 11,8 s, na 400m třetí časem 56,8 a Luňáček byl třetí časem 71,8 na 400m překážek.

Ze vzpomínek Vondráka, Crlíka a Rochovanského:

Po několika dorosteneckých závodech ve Zlíně, Otrokovicích, Přerově a Vítkovicích se v září konalo Mistrovství dorostenců v Praze. Závody pořádali AC Sparta, Slávie a Funkcionáři Atletické Unie. František Doležal nominoval Crlíka a Antonína Mazáče. Atletický oddíl neměl dost financí, proto jim Ruda Vyvial zařídil jízdenky u fy Baťa. Crlík měl z domu chléb a zeleninu, Mazáčova matka usmažila výtečné karbenátky ze psa. Crlík pak obsadil 4. místo na 60m časem 7,0 s., když v semifinále běžel 6,9 s. Ve skoku dalekém získal bronzovou medaili výkonem 624 cm. Antonín Mazáč zvítězil na 3000m časem 9:53 min. Na medaile však čekají dodnes.

na fotografii: Atletické hřiště ve Vrbičkách u Moravy: Crlík skáče 154cm, v bílém Kucharik, druhý za stojanem Doležal.