AKTUALITY - VÝSLEDKY   |   ATLETI   |   REKORDY   |   HISTORIE   |   GALERIE   |   DISKUZE - KONTAKT

H I S T O R I E

rok 1957

krátce...

|  V lednu byly uskutečněny oddílové přebory zvané Trikáče, kdy k velkému údivu diváků na hřišti u škol běhaly ve sněhu a mrazu otužilé postavy atletů ve spodním prádle. 14.4.1957 pořádá oddíl krajský přebor v přespolním běhu. Starší žák Jiří Křivák obsadil 2. místo.

|  Dorosteneckými přeborníky okresu se stali v Gottwaldově Karel Col na 400m, Jiří Bednařík v oštěpu, Karel Fleischmann v kouli a Ivo Lerch v disku.

|  Krajské přebory vyhrál Col na 800m (2:02,2) a Josef Horák na 3 km chůze (16:28,8).

|  V Chropyni se koná 23.6. I. ročník utkání dorostu moravských krajů. Z našeho oddílu reprezentují Svoboda, Pelikán a Hájková.

|  V utkání mezi Spartakem Přerov a našimi dorostenkami vytvořila Věra Žákovicová krajský rekord v běhu na 600m časem 1:53,6 min.

|  Žáci Křivák, Gajdůšek, Dokoupil a Krátký získali v utkání s Přerovem 13.400 bodů, což značí v tuto chvíli 4. místo v ČSR za RH Praha, Spartakem Brno ZJŠ a Ústí nad Labem.

|  Na hřišti u sokolovny v Gottwaldově vítězí muži v prvním mistrovském utkání nad Duklou Holešov poměrem 7952:7765 b., když mezi nejlepší patří "veteráni" Roudný a Sedláček.

|  18.9.1957 porážejí muži v posledním utkání družstvo Slovanu Hodonín, které ještě před štafetou vedlo o 32 bodů. Štafeta v sestavě Blechta, Pavlík, Vavřík, Chmela rozhodla o vítězství našich oddílovým rekordem 47,1 s., čímž se muži probojovali do kvalifikace o divizi.

|  Ve finále krajského přeboru žáků ve Vsetíně obsadili naši závodníci 2. místo za domácími atlety.

|  13.10.1957 se v Chropyni a Brně konají kvalifikační boje o postup do divize. Naši muži skončili na 3. místě s 12.998 body.

|  V družstvech se dorostenky zařadily na 9. místo v ČSR se ziskem 6958 bodů, když vítěz RH Praha získal 9.956 b.

|  Druhým místem se blýskl Col na Přeboru ČSR v Kladně na 800m časem 1:56,4 min., když byl poražen Tomášem Salingerem

Z NOVIN

Urputný boj byl sveden v běhu na 800m. Ostré tempo na počátku závodu udal Weisser, který prvých 200m zaběhl za 24 vteřin! Nakonec v tomto závodě zvítězil velmi takticky běžící Salinger a dosaženým časem zůstal pouze 2 desetiny vteřiny za rekordem. Překvapením je umístění na 2. místě Cola, který letos ze studijních důvodů nemá dostatečnou přípravu. Mezičasy: 200m 24,0, 400m 54,4, 600m 1:24,6.

V srpnu tohoto roku také reprezentoval v dorosteneckém trojutkání ČSR - Polsko - Rumunsko v rumunské Cluji. V závodě pomohl Salingerovi k čs. rekordu a sám obsadil 5. místo časem 1:58,2.

Z NOVIN

...Nechci však nikterak říci, že naši nebyli bojovní. Blažej v tyči, Hellmich a brožík na 3 km podali vynikající výkon, i druhé místo Salingera po vzorné spolupráci s Colem je úspěchem. Předloni v Krakově a ještě loni na Strahově jsme ve středních tratích nic neznamenali. Letos se to již velmi zlepšilo...

1:59,4

ZDAŘILÉ PŘEBORY ČSR V PŘESPOLNÍM BĚHU - Helmich a Stano první v Otrokovicích - Z NOVIN

Otrokovice jako místo uspořádání přeboru dorostenců v přespolním běhu předcházela nejlepší pověst. Vždyť již loni se zde běžel přebornický »přespolák« dospělých a závodníci i funkcionáři si tehdy odváželi domů jen samé pěkné vzpomínky. Pochopitelně ani letos nechtěli Otrokovičtí zůstat pozadu - a také se jim to podařilo. Přispěla k tomu nejenom dravá bojovnost mladých vytrvalců, ale také neúmorná a obětavá práce organisátorů, ať již to byli členové Jiskry Otrokovice v čele s ředitelem závodu Rudolfem Vyvialem, Blechtou, Strykou, Papežem, Martinů a dalšími, nebo pracovníci krajské sekce gottwaldovské, její předseda F. Strnad, Jindra Roudný, Kania a další.

Podařilo se jim vytvořit letošnímu prvnímu přeboru mladé krve naší atletiky skutečně důstojný a milý rámec. Pěkná slavnostní chvíle na náměstí před Společenským domem, kde bylo provedeno zahájení (a později také vyhlášení vítězů), vyvrcholila slibem závodníků a rozhodčích, což bylo symbolické pro zdařilou spolupráci »starých« a mladých na Gottwaldovsku, která zejména letos přináší tak vydatné ovoce. Za dorostence sliboval nadějný Fojtík z Jiskry Gottwaldov, za rozhodčí a funkcionáře náš dlouholetý rekordman dr. Štěpán Hrstka.

Závod samotný probíhal v idylickém prostředí na obou březích Moravy. Od veslařské loděnice vedla až na několik desítek metrů velmi přehledná trať na malé »stoupačky« na svazích Tresného a po nábřežní pěšině a mostu zpět k odlehčovacímu rameni Moravy. Zde byl jediný úzký profil tratě. Zdálo se, že by bylo lépe volit doběh na tvrdším podkladě, než jaký skýtal poslední stometrový travnatý úsek v řečišti. Mnozí závodníci již neměli na měkkém terénu dosti sil k ostrému závěru. Závod starších hochů byl od poloviny záležitostí litvínovského Hellmicha a uherskohradišťského odchovance Zapletala (nyní BKV). Hellmich, 19 letý důlní elektrotechnik a bezesporu jedna z našich velkých nadějí, rozhodl tento souboj již 1000m před cílem ve svůj prospěch a zvítězil s velkým náskokem. Nečekalo se tak dobré umístění Svačiny, lučeneckého Haraburdy a lovosického Cvička. Nejostřejší boj byl o třetí až šesté místo.

V kategorii mladších byly jako obvykle rozdíly daleko menší. V prvním kilometru zdržovali zejména Pražáci tempo - zřejmě spoléhali na rychlejší závěr. Před mostem se vytvořily v čele čtyřčlenná a šestičlenná skupina, z nichž se nakonec prosadili slovenští chlapci Stano a Bugár. V bojovném finiši došlo ke kolisi, které využil taktičtější Stano, 16 letý student ze Žiliny, k zaslouženému vítězství. Třetí, rožnovský Tvarůžek, absolvoval teprve svůj druhý závod! Startovalo 58 starších a 42 mladších chlapců.

Jedním z mála kazů závodu byla pomalá práce rozhodčích při zjišťování výsledků, zejména v kategorii mladších. Proto také většina výprav odjížděla domů bez přesných informací o svém umístění. A ještě závěrem - takové počasí, jaké bylo v Otrokovicích, by mělo zůstat našim dorostencům zachováno celou sezónu!